Mobilya

Mobilya, işlevsel değeri ile mekanın kullanışlığını etkileyen, estetik değeri ile de mekanın güzel ya da çirkin görünmesini, yaşadığımız ve çalıştığımız mekanların sıcak, sevimli ve renkli bir ortam haline gelmesini sağlayan, sanat ve tekniği birleştiren bir üründür.
İnsan yaşamı çeşitli mekanlar içinde geçmektedir. Bu mekanlar yapılış amaçlarına uygun olmalı, kullanıcısına gerekli konfor düzeyini sağlamalıdır. Mekan içindeki ısı, ışık, ses, renk, koku gibi fiziksel etmenler ile mobilya ve aksesuarlar, kişi gereksinim ve eylemlerine göre dengeli bir biçimde kurulmalıdır. Duvar, kolon, kapı, pencere gibi yapısal bileşenler kadar araç, gereç, mobilya, aksesuar gibi mekansal öğeler de mekan oluşturmada çok etkili rol oynar. Dekorasyonda kullanılan malzemelerin renk ve dokusunun seçimi ile birlikte, bunların mekan içindeki yoğunluk ve organizasyonu, o mekanın yaşanabilirliğini, olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Aynı alandaki farklı biçimde döşenmiş yaşama mekanlarının güzel ya da çirkin olarak değerlendirilmesi, mekandaki mobilya ve aksesuarların seçimi ile doğrudan ilgilidir. Diğer faktörlerle birlikte, mobilya ve aksesuarların stil, biçim, renk, ve malzemesi, o mekanın genel efekti üzerinde çok etkili görülmektedir. Mobilya ve aksesuarların seçiminde güzellik ön planda tutulmalı, ancak kullanım amacının dışınada çıkılmamalıdır. Bunun sonucu olarak Mobilya ve Aksesuarlar çok iyi bir biçimde ve bilinçli olarak seçilmelidir.

Mobilya denilince akla ilk gelen ahşap mobilyadır. Özellikle, masa, dolap, karyola, komedin, kitaplık gibi konut mobilyalarında, çeşitli büro donatılarında, çoğunlukla ahşap malzeme kullanılmaktadır.
Günümüzde mobilya yapımında çelik, alüminyum, cam ve plastik gibi diğer malzemeler kullanılmaya başlanmış ise de halen ahşap malzeme bu konuda popülaritesini sürdürmektedir. Kolay işlenebilmesi, birleştirilebilmesi, direncinin yüksek oluşu, boyanabilmesi gibi özellikler, ağaç malzemenin mobilya yapımında daha fazla tercih edilmesinin ana nedenleridir.
Yatak Odası, Yemek Odası, Oturma Odası, Genç Odası, Koltuk ve Kanepe modelleri, Büro Mobilyaları, Bahçe Mobilyaları, Mutfak ve Banyo görselleri en kısa sürede yayınlanmaya başlayacaktır.

Popüler Modeller