Örgü Modelleri

Örgü örmenin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Sadece parmakların kullanılmasıyla örülmüş örgü örneklerinin M.Ö 1000 yıllarından önce olduğu tahmin edilmektedir. Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda örgü ile ilgili ilk tarihi belgeler bulunmuştur. Orta Asya’da yaşayan Hunlara ait olan, koçboynuzu deseniyle süslü yün çoraplar bulgular arasında yer almaktadır. Örgünün gelişiminin göçebe uygarlıkların vasıtasıyla, doğuda Tibet’e, batıda İspanya’ya kadar yayıldığı düşünülmektedir.
Örgüler, geleneksel sanatlar içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Türk el sanatları, iğne, tığ, firkete, mekik vb. aracılığıyla ipek, pamuk iplikler ile ince örgüler, tığ, şiş, yün iplikle yapılan kalın örgülerden oluşan zengin bir birikime sahiptir. Örgü, elde kullanılan yalın araçlarla tek ipliğin kendi üzerine bükülüp kıvrılarak çeşitli ilmeklerle tutturulması veya düğümlenmesi ile yapılmaktadır. Kalın örgüler, çorap, eldiven, diz bağları, çetikler vb. doğal yün veya tabii boyalarla boyanmış yün iplerle yapılan bu örgüler arasında pamuk ipliği ile yapılanlara rastlanmaktadır.
Şiş Seçimi
Plastik, metal ya da tahta gibi farklı şiş çeşitleri vardır. Seçeceğiniz şişlerin çeşidi ne olursa olsun ilmeklerin arasından kolayca kayan ve hafif olan şişleri tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz şişlerin parmaklarınızı acıtması, örgü zevkinizin bir anda yok olmasına neden olabilir. Her örgü modelinin ve ipin, ayrı bir şiş çeşidi ve bu şişlerin inceden kalına doğru çaplarına göre numaraları vardır. Şişler, örgülerde kullanılan bir ucu sivri ve diğer ucuna topuz takılmış uzun şişler, küçük örgüler için kullanılan küçük şişler, etek gibi dikiş gerekmeden yapılacak iki küçük şişten oluşan yuvarlak şişler olmak üzere üç çeşide ayrılır. Örgü Modelleri
Düz Örgü, Ters Örgü, Haraşo, Pirinç Örgüsü, Lastik Örgü

Popüler Modeller